Bod zlomu

Premýšľala si niekedy o tom, čím to je, že nás trápi to, že niekomu idú veci od ruky a inému nie?

Podľa mňa je za tým jeden veľký sebaklam, na ktorom stoja základy nejednej spoločnosti. Tým predpokladom je, že sa rodíme na tento svet všetci ako rovní. Nielen, že to nie je pravda, táto ilúzia v nás ešte aj vytvára mnohé z našich frustrácií. Vždy je niekto v niečom lepší ako my. Tak ako to ide dokopy s tým, že sme si rovní? Má vôbec nejaký zmysel sa o čokoľvek snažiť?

To záleží na tom, ako sa chceme na to pozerať. Ak predpokladáme, že sme si všetci rovní a vždy bude niekto lepší ako my, tak akákoľvek naša snaha vyznieva ako frustrujúce trápenie. Z tohto pohľadu ten život moc zmysel nemá.

Keď si ale hlboko v sebe pripustíme, že sme sa narodili s jedinečným súborom nástrojov a schopností, ktoré máme k dispozícií, od mnohých očakávaní ustúpime.

Poďme teda k podstate. Čím to je, že sa nám v niečom nedarí, aj keď nás to stojí toľko úsilia?

  • Potrebujeme naplniť nejakú skúsenosť. Len odžitá skúsenosť je to, čo sa na tomto svete počíta. Teoretizovanie a múdre knihy nám v tomto nepomôžu. Môžu nás nasmerovať, ale prácu za nás neurobia.
  • Chýbajú nám vnútorné zdroje, ktoré potrebujeme na to, aby sme sa konfrontovali so zmenou, ktorú prelomenie nejakého vnútorného presvedčenia prinesie. Keď miera našej frustrácie z „akože nevyhovujúcej situácie“ prerastie mieru nášho pohodlia, ktorú nám zotrvávanie v danom nastavení prináša, obvykle príde aj zmena. Ako lúsknutím prstov.
  • Nuž a nakoniec je tu aj niečo také ako čas duše. Môžeme sa snažiť, koľko len chceme, ale proste nie je čas. Za to je tu možnosť naučiť sa niečo o pokore.

Čiže dneska takto, milá moja.

Nech ti dobre je a nech ti spev vtáčikov presvetlí všetky tvoje snahy o čokoľvek, o čo sa už dlho pokúšaš. Raz príde čas a aj toho bodu zlomu sa dočkáš.

Dovediem ťa do tvojho Priestoru Ticha, nech môžeš vytvoriť to, prečo si sem prišla. Môj príbeh si môžeš prečítať tu. Môžeš mi napísať, prepojiť sa so mnou na Facebooku či sa so mnou vidieť na pravidelných akciách.
  • Je čas stretnúť sa so svojím vnútorným hlasom? :)
  • Prepíš sa cez divočinu myšlienkového chaosu
    k pokojným vodám svojho vnútorného hlasu.

  • Stlačením tlačidla súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).

  • Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).