Je 5Rytmov® skutočne o tanci?

5Rytmov® je dynamická meditácia v pohybe vytvorená americkou tanečnicou Gabrielle Roth, ktorá bola priekopníčkou spontánneho tanca. Počas rokov skúmania svojho pohybu, ale aj pohybu iných tanečníkov na parkete, si Gabrielle všimla, že ľudia, ktorí sa pohybujú slobodne a uvoľnene, nasledujú vo svojom tele akúsi energetickú vlnu. Táto vlna pozostáva z piatich rôznych kvalít a je esenciou plynulého, živého tela: plynutie, staccato, chaos, lyrika, ticho®. Poďme si ich predstaviť.

Plynutie
Plynutie predstavuje ženskú energiu, nemá začiatok ani koniec, pohyb je plynulý. Učíme sa dôverovať našim chodidlám, že nás zavedú tam, kam máme ísť.

Staccato
Staccato nás učí mužskej energii, ako sa vyhraniť, urobiť jasno, definovať hranice, chrániť to, na čom nám záleží, transparentne a bez strachu prejaviť navonok to, čo máme vo vnútri. Pohyb je jasný, priamy a presne definovaný.

Chaos
V chaose sa spojí ženské s mužským a vytvorí základy pre niečo úplne nové. Pri vytriasaní zabudneme na naše predstavy o tom, kým sme.

Lyrika
Keď v pohybe uvoľníme všetko, čo nás v daný moment ťažilo, vynoríme sa do uvoľnenia a hravosti. Znovu sa rodíme na fyzickej, energetickej, emočnej, aj duchovnej rovine. Nás pohyb prestúpi ľahkosť.

Ticho
Pohyb v tichu je ako modlitba, rozhovor, ktorý vedieme o samote. Ticho sa pohybuje samo v sebe, ale aj okolo nás. Vyzýva nás, aby sme boli plavidlom, ktoré je neustále v pohybe, mení sa a zároveň stále smeruje do Priestoru Ticha.

Je prirodzené, že je nám niektorý rytmus bližší, než iný. Úlohou spontánneho tancovania je rozširovať naše mapy pohybu a udomácňovať sa aj v ďalších rytmoch. Tanečný parket sa stáva laboratóriom, v rámci ktorého skúmame svoje bežné pohyby a môžeme sa naučiť vnímať paralelu medzi naším pohybom na parkete a spôsobom, akým sa pohybujeme v našom živote.

So spoznávaním jednotlivých rytmov nám spočiatku pomôže vhodne zvolená hudba, o ktorú sa môžeme oprieť a ktorá nás v našom tanci podporí. K tomu slúžia hodiny 5Rhythms® Sweat, pri ktorých lektor namixuje hudbu tak, aby tanečníkov previedla jednotlivými rytmami. Hodina je na začiatku a na konci uvedená hlasom lektorky, mimo toho sa však ponárate do svojho tanca inšpirovaní hudbou. Tento spôsob umožňuje plné sústredenie na seba bez vonkajšieho vyrušovania.

Prax 5Rytmov® je hlboká a nádherná cesta sebapoznania. Popísanie rytmov sa len zľahunka dotýká toho, o čo ide v 5Rytmoch® naozaj.

Na jednom workshope v Londýne (fotky v tomto článku sú z neho a áno, v Londýne sa tancuje aj v kostole), ktorý viedol syn Gabrielle, Jonathan, nás ako lektor po celý čas vyzýval k tomu, aby sme skúmali, o čo sme naučení sa v živote opierať. Kde hľadáme svoje vnútorné vedenie. Náhodne preskupoval hudbu, nedodržiaval nadväznosť rytmov, provokoval. Až to nevydržal a povedal: „Viete, 5Rytmov vôbec nie je o hudbe.“

Gabriele zvykla laškovať zase takto: „Nemysleli ste si, že je táto prax o tanci, že nie?“

O čom teda 5Rytmov® je?

Viete čo? Najlepšie bude, keď si prídete pre svoju odpoveď do svojho vlastného tanca. 😊

Dovediem ťa do tvojho Priestoru Ticha, nech môžeš vytvoriť to, prečo si sem prišla. Môj príbeh si môžeš prečítať tu. Môžeš mi napísať, prepojiť sa so mnou na Facebooku či sa so mnou vidieť na pravidelných akciách.
  • Je čas stretnúť sa so svojím vnútorným hlasom? :)
  • Prepíš sa cez divočinu myšlienkového chaosu
    k pokojným vodám svojho vnútorného hlasu.

  • Stlačením tlačidla súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).

  • Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).