Medituj v pohybe

Spoj sa s múdrosťou svojho tela a nauč sa dôverovať jeho vedeniu

VEDOMÝ POHYB KDEKOĽVEK

Telo v sebe poníma všetko, čím sme - od toho, kde v priestore sa nachádzame a aký pohyb robíme, po to, ako dýchame, ako sa pri tom cítime a na čo myslíme. Vedomý pohyb je vynikajúci spôsob meditácie, ktorá tým, že zameriame pozornosť do prežívania nášho tela, nás zavedie okamžite do prítomnosti.

Povedz

 • Chceš sa naučiť samú seba viac vnímať?
 • Rada by si uvoľnila zatuhnuté pocity či miesta v tele?
 • Páčilo by sa ti naplniť vzťah k sebe súcitom?

Stiahni si Radosti vedomého pohybu! 

Rozhýb svoj vnútorný svet a skamaráť sa so svojím telom.

Stlačením tlačidla súhlasíš so spracovaním osobných údajov.

VEDOMÝ POHYB NA PARKETE

5Rytmov®

Je pohybová meditácia vytvorená americkou tanečnicou Gabrielle Roth v 70 tych rokoch minulého storočia. Zoznamujeme sa v nej s piatimi rôznymi kvalitami pohybu, pričom každá kvalita má svoj rytmus i hudbu.
Môže sa stať, že niektorý rytmus nám prináša viac radosti ako iný. To je dané tým, kým sme a čo nám je prirodzené. Každý rytmus má svoje učenie a praxou rozširujeme svoj spôsob bytia a pohybu aj o ďalšie možnosti.

V 5Rytmoch® sa neučíme kroky. Necháme telo, nech reaguje na hudbu a vytvára svoj vlastný pohyb.
Učíme sa vnímať, kam cielime pozornosť. Meditácia v tomto prípade spočíva v tom, že pozornosť ukotvíme v našom tele a sledujeme jeho impulzy a vnemy. Umožníme tak našim ukecaným hlavám dať si trošku pohov a sebe dovolíme vidieť pravdu toho, čo sa v nás aktuálne odohráva. To, čo sa deje v našich telách býva často úplne iná rozprávka než to, čo nám rozpráva naša myseľ.

Pravdepodobne nebudeme prítomní v tele po celý čas, keď nám skĺzne pozornosť inam, je fajn sa vrátiť zase späť.

Tancovanie v skupine

Ako skupina spolu vytvárame priestor, v ktorom sa navzájom podporujeme vo svojom prejave. Pootvorené oči nám umožňujú do seba prijímať aj pohybové vzorce iných tanečníkov na parkete, čím si rozširujeme škálu svojich vlastných pohybov. Kde my váhame, iný tanečník už urobil krok a tým nás nepriamo podporí v tom, aby sme ho urobili aj my. A naopak.

Pohyb či tanec?

Meditácia v pohybe je spojená aj so slovami ako vedomý, spontánny, extatický či slobodný... TANEC.
Tanec v nás vzbudzuje rôzne predstavy.

V tomto prípade hovoríme o takom tanci, kedy necháme naše hudbou či vlastným dychom inšpirované telo, nech vedie náš pohyb. Takto vznikajúci pohyb nemusí nutne vyzerať ako to, čo máme spojené s tancom.

Je to ako diskotéka?

Nie je. Cieľom meditácie v pohybe je slobodné tvorivé vyjadrenie, čo je možné v prostredí, v ktorom sa cítiš bezpečne a nemáš pocit, že ťa niekto očumuje a hodnotí. 

Ak rada tancuješ, môžem ti sľúbiť, že si zatancuješ o mnoho lepšie ako na diskotéke. Máme aj pár ďalších pravidiel, ktoré sú stanovené preto, aby ťa podporili v tvojom tvorivom vyjadrení.

SLC, USA, 2019, výcvik na Spaceholderku 5Rytmov, so synom zakladateľky 5Rytmov a ich súčasnym "vedúcim medveďom," Jonathanom Horanom

Pravidlá bezpečného priestoru

 • Na parkete sa nerozprávame. Ak potrebujeme niečo vyjadriť, vyjadríme to prostredníctvom pohybu.
 • Žiadne drogy ani alkohol. Bude sa ti ale hodiť kopec obyčajnej vody.
 • Vnímame svoje potreby, a zároveň rešpektujeme priestor ostatných.
 • Tancujeme naboso alebo v tenkej tanečnej obuvi a v oblečení, ktoré nám umožňuje voľný pohyb.
 • Odporučením je mať mierne privreté oči, nech vidíš, kam sa rútiš 😉 a uvoľnenú sánku, čo prehĺbi tvoj dych a tým pádom aj pohyb.

VEDOMÝ POHYB U TEBA DOMA

Online tancovanie

Párkrát do mesiaca tancujeme spoločne online, aby sme priviedli návyk meditovať aj domov. Prečo tancovať spolu, keď si môžeš pustiť hudbu aj sama? Na konci tancovania sa tanečníci pravidelne zhodujú, že záväzok voči skupine ich dovedie k tomu, že si jednoducho urobia čas a potom miesto klasických 2-3 pesničiek si venujú sústredenú pozornosť celú hodinu, čo vedie k hlbšiemu uvoľneniu ako keď tancujú sami.

Ak by si si rada zatancovala doma sama bez sprievodu, nižšie nájdeš článok, čo si pripraviť spolu s niekoľkými playlistami, z ktorých si môžeš vybrať.

Viac informácií o tom, ako prebieha hodina online tancovania, nájdeš po kliknutí na odkaz dole.

Dojmy po tancovaní

Cítim v sebe taký pokoj, ani sa mi to nechce slovami rušiť.
Mirka
Moje telo vyjadrilo všetko, čo potrebovalo. Ďakujem Ti.
Gabika
Páči sa mi tá zmena v našich tvárach na konci. Fakt vyzeráte teraz inak. Je tam uvoľnenie, pokoj. Inak výborný výber hudby, určite sa k nemu ešte vrátim. Ďakujem.
Ľubka

Zatancuj si online u seba doma!

 • Cítiš sa ako vo väzení a nemáš kam ujsť?
 • Potrebuješ sa už vyventilovať?
 • Rada by si sa znova naladila na seba aj na svoje potreby?

VEDOMÝ POHYB A HUDBA

Unikátom 5Rytmov® je hudobná šírka, ktorú poskytuje. Keďže každý rytmus vyjadruje určitú kvalitu a spolu tvoria celok pohybových možností, aj hudba ide naprieč žánrami. Od pomalej, meditatívnej hudby ideme cez rýchlu a zase späť do stíšenia. Vypočujte si niektorú z nahrávok či si na ňu rovno zatancujte. 🙂

Dnes len dýchaj

Tento set vznikol ako poďakovanie za pripomienku, aký dôležitý a významný je náš dych.
55 minút

Ďakujem, že som

Ďakujem, že som.
Že dýcham.
A cítim.
Svoje telo.
1 hodina 20 minút

Země má

Prelet nad Saharou.
Divoký tanec animistov
a upokojujúci beat zeme,
ktorá ťa objíma v tanci.
50 minút