Máš disciplínu na to byť slobodným duchom? 😉

Ako pubertiačka som sa pretrénovala a môj organizmus rezignoval. Ďalšieho polroka môjmu telu trvalo, kým nastolilo opätovnú rovnováhu. Paradoxne som si myslela, že ako športovkyňa viem o disciplíne všetko.

Keď som však začala tancovať 5Rytmov® a prvýkrát som sa stretla so slovami Gabrielle Roth, ktoré spájajú disciplínu a slobodu v jednej vete, nedalo mi to a znova som sa ponorila do jej skúmania. Zistila som, že disciplína je v skutočnosti o mnoho zábavnejšia a skrýva v sebe potenciál ľahkosti a hravosti, o ktorých som dovtedy netušila. Poďme ale postupne.

DEFINÍCIA

Slovo disciplína pochádza z latinčiny (disciplina) a môžeme ho preložiť ako „integrácia znalostí.“ Čiže vytvorenie akéhosi rámca pre tvoje myšlienky a činy, ktorý ti umožní rozvinúť svoj potenciál.

Potenciál, plánovanie a obraz tvojej budúcej verzie sídlia v prednej časti mozgu. V zadnej časti máš aj plazí mozog, ktorý je naopak spokojný s tým, čo je a pokiaľ sú jeho základné potreby naplnené, necíti nutkanie čokoľvek meniť.

Disciplínu si často zamieňame s kontrolou. Nastavíš si nejaký cieľ, uväzníš samú seba v predstave o lepšej budúcnosti a zabudneš vnímať podnety svojho tela, ktoré v skutočnosti potrebuje niečo iné než to, za čím sa ženieš. Ako to pravidelne končí? Buď sa vzoprieš a môžu na teba doľahnúť pocity viny alebo napĺňaš svoje prehnané nároky až vyhoríš.

Existuje ešte jedna možnosť. Vystúpiš z väzenia dokonalých plánov a dopraješ si trošku hravosti. Aby si sa posunula ďalej, potrebuješ prijať určité obmedzenia ako dané. Ktoré to sú?

LIMITY A DISCIPLÍNA

Tým základným obmedzením je, že máš na tejto planéte vymedzený čas. Je to istota, ktorú ti život doprial a o ktorú sa môžeš oprieť. Napríklad v úvahách o tom, čo je pre teba skutočne dôležité. Ak by si mala vykonať za celý svoj život jednu jedinú vec, ktorá by to bola? Napíš si to.

Získaš smer a môžeš sa podľa neho orientovať v každodennosti. Nie je to len čas, ale aj zásoby energie, ktoré ovplyvňujú tvoju schopnosť disciplíny. Pokiaľ nie si oddýchnutá, pretože si málo spala – základná potreba plazieho mozgu bola zanedbaná. Keďže sú jeho potreby v našej nervovej sústave postavené hierarchicky najvyššie, telo sa sústredí na vynaloženie väčšieho množstva energie na zabezpečenie základných funkcií a do prednej časti mozgu, zodpovednej za tvoje vízie a plány posiela o mnoho menej signálov. Urobiť tak jeden krok vytúženým smerom sa stáva v daný deň o mnoho náročnejšie.

DISCIPLÍNA AKO DYNAMICKÝ STAV ROVNOVÁHY

Aby nám dobre fungovala mozgová kôra, naplníme najskôr základné potreby plazieho mozgu – a to pomocou dobrého spánku, zdravého jedla a pohybu. Presne všetky tie veci, o ktorých vieme, že nám robia dobre.

Existujú aj ďalšie možnosti, ako na seba pozitívne vplývať. Dlhodobo ich používam a páčia sa mi preto, že pomer cena/výkon je jednoznačne v prospech výkonu. Málo investovanej energie za veľký efekt. Navyše sú uvedené závery podporené výskumom Kelly McGonigalovej zo Stanfordu. Poďme si ich predstaviť.

  • Očakávaj najlepšie, ale priprav sa na to najhoršie

Ukazuje sa, že počítanie s horším variantom má za následok to, že si lepšie pripravená a ľahšie dosiahneš vytýčený cieľ. Rovnako tak – neustále potvrdzovanie, že sa ti darí a že sa približuješ k svojmu cieľu môže viesť k tomu, že vystúpiš z rozbehnutého trendu (Veď som tak blízko, na chvíľu si odfrknem!).

  • Skamaráť sa so svojou starobou

Pokiaľ vnímaš staršie verzie samých seba ako cudzincov, s ktorými máš pramálo spoločné, veľmi pravdepodobne nebudeš brať taký ohľad na svoje budúce potreby a zameriaš sa len na uspokojovanie tých dnešných. Otázka zo začiatku článku ti pomôže zoznámiť sa so svojim starším ja. Ak chceš ísť ešte viac do hĺbky, napíš sama sebe list od svojho 85 ročného ja. Budeš prekvapená, koľko múdrosti budeš zo seba sypať a veľmi pravdepodobne sa čo to nové o sebe dozvieš.

  • Nauč sa surfovať aj na vlne odporu

Odpor na nás číha na každom kroku a je lepšie s ním počítať. Motivácia prichádza vo vlnách a rovnako tak aj odpor. Všímaj si, kedy sa o teba tento starý kámoš pokúša, kde a ako sa v tele prejavuje. Nebojuj s ním, len ho pozoruj. Dovoľ si zastaviť sa a dať mu priestor, nech sa prejaví. Párkrát sa nadýchni a následne rozšír pozornosť o to, čo by ťa mohlo podporiť na tvojej ceste ďalej.

  • Pestuj súcit sama voči sebe

Zlyhanie nedefinuje tvoju hodnotu ani nepredurčuje tvoj ďalší úspech či neúspech. Za to pocity viny súvisiace s neúspechom, ostych či sebakritika zvyšujú šancu ďalšieho neúspechu až o 40 %. Je takmer isté, že na ceste za svojim snom párkrát zakopneš, preto je dobré pripraviť si pre takú chvíľu slová podpory a láskavosti. Niečo, čo ti pripomenie, že cesta za snom je proces a vráti ťa zase na tú správnu cestu.

DISCIPLÍNA AKO CESTA KU SLOBODE?

Rada vnímam disciplínu ako umenie, ktoré sa učíme kultivovať. Každý deň môže mať ten jeden krok úplne inú váhu. Niektorý deň je úspech, že si vytvoríš priestor na to, čo ťa napĺňa a zase inokedy bude najväčším prejavom disciplíny si oddýchnuť.

Čím viac disciplíny dokážeš stelesniť, tým viac zodpovednosti (a tým pádom slobody) nad svojim životom získaš. Disciplína je o schopnosti reagovať na to, čo sa práve deje a súčasne aj o schopnosti udržať pozornosť smerom, ktorý si si vytýčila.

Ak sa pozrieš teraz na svoj život z odstupu – v ktorej oblasti by si uvítala väčšie množstvo slobody? Máš? Super. A aký konkrétny prejav v tom bude mať tvoja disciplína?

Dovediem ťa do tvojho Priestoru Ticha, nech si môžeš vytvoriť život sama sebe na mieru. Môj príbeh si môžeš prečítať tu. Môžeš mi napísať, prepojiť sa so mnou na Facebooku či sa so mnou vidieť na pravidelných akciách.
  • Je čas stretnúť sa so svojím vnútorným hlasom? :)
  • Prepíš sa cez divočinu myšlienkového chaosu
    k pokojným vodám svojho vnútorného hlasu.

  • Stlačením tlačidla súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).

  • Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).