Nestíhaš? Furt ťa niekto otravuje? Cítiš, ako sa prehrievaš a pomaly sa ti dvíha tlak? Môžeš žiť úplne presne to, čo si si kedy priala a aj tak sa toho môže nakopiť toľko, že potrebuješ niekde v sebe na chvíľku spočinúť.
Keďže vo vypätých situáciách siahame po známych riešeniach, v tomto článku si povieme o rôznych spôsoboch, ako do svojho Priestoru Ticha skočiť vtedy, keď to najviac potrebuješ.
ČO JE PRIESTOR TICHA?
Priestor ticha je tvoje spojenie s tým, čo ťa presahuje. Táto kvalita ti je prirodzená z podstaty tvojho bytia.
Ak nemáš spojenie s vlastným Priestorom Ticha, všetko, o čo sa v živote opieraš, je premenlivé a tým pádom neisté. Kvalitu ukotvenia v sebe môžeš kultivovať po celý život. Čím viac sa stíšuješ, tým ľahšie ti to ide.
Aké konkrétne kroky ťa do Priestoru Ticha dovedú?
KROK PRVÝ: SPOMALENIE
V prvom rade potrebuješ odvahu vystúpiť z pohodlia aktivity.
Zodpovedz si tieto dve otázky:
Spomalenie je v našej spoločnosti doslova akt rebélie, za ktorým je treba si stáť. Osekaním vonkajších vnemov náhle zostane prázdno, preto sa práve v tejto chvíli s obľubou vynárajú nesplnené úlohy z nekončiacich zoznamov, ktorými by si sa rada zamestnala 🙂 Vydrž a nechaj ich na chvíľku tak. Pozoruj, čo sa v tebe deje.
KROK DRUHÝ: VENTIL
Miera sebaovládania je daná tvojou aktuálnou vnútornou kapacitou. Čím si menej oddýchnutá a vyživená, tým menej kapacity budeš mať pre denné výzvy života.
Urob si rýchlu kontrolu, ako na tom práve teraz si:
Hlásiš krízový stav? Píš, tancuj, behaj, vytras sa, spievaj alebo si zavrč. Čokoľvek, čo ti pomôže vyprázdniť svoj pretlak bez toho, aby si niekomu zbytočne ublížila.
KROK TRETÍ: KONFRONTÁCIA
Niektoré myšlienky sú v tebe hlboko skryté a vytvárajú celé podhubie obmedzujúcich presvedčení, ktoré ťa brzdia v rozkvete. Čo môžeš a čo nie. Čo by si mala a čo sa patrí.
Na to, aby si našla odvahu sa s nimi skonfrontovať, je dobré si dopriať dlhšie obdobie spomalenia a pozorovania. Presnejšie tak zameriaš príčinu svojej frustrácie a nazbieraš dostatok zdrojov sa nejakému obmedzeniu v sebe (či vonku) postaviť a ho zmeniť. Ako rozlíšiť, čo potrebuješ zmeniť a čo je dobré si ponechať? Zodpovedz si tieto dve otázky:
KROK ŠTVRTÝ: UVOĽNENIE A PRIJATIE
S konfrontáciou sa k pocitu oslobodenia môže po chvíli pridať aj smútok či ľútosť nad tým, že si nejaké kroky možno mohla urobiť už dávno. Je to prirodzené, pretože nechávaš odísť nejakú časť seba, ktorá bola ochotná akceptovať to, čo si sa momentálne rozhodla pustiť. Táto časť mala v tvojom vývoji svoj význam. Maj voči sebe súcit. Napríklad pomocou mantry: „Ľúbim sa. Odpúšťam si. Ďakujem si.“
Ak sú výčitky dotieravé, dohodni si sama so sebou nejakú cenu, ktorú odovzdáš vnútornému kritikovi a on musí následne držať bobríka mlčania. Vytrieš podlahu? Dáš si 5 klikov? Je to jedno, dôležité je, aby to bol dostatočný dôvod pre tvojho kritika, aby stíchol. 🙂
KROK PIATY: ROZHODNUTIE
Keď si ustojíš vnútorné rozochvenie a nasmeruješ svoj vnútorný monológ tak, aby ťa podporoval, rozhostí sa v tebe dôvera a istota. Tvoja vlastná autorita posilnie a ľahšie sa ňou necháš viesť. Vieš, že máš možnosť voľby.
Môžeš sa v sebe oprieť o to, čo ťa miluje a podporuje miesto toho, čo ťa umenšuje. Každý jeden vyhratý vnútorný monológ v prospech sebalásky vedie k väčšiemu uvoľneniu a prijatiu (ne)dokonalosti seba a života.
A keď dôjde na posudzovanie a vnútornú kritiku? Vráť sa ku kroku číslo štyri a pamätaj, že každá výhra sa počíta. Keď vytrváš, časom sa tvoje úsilie a smerovanie prejaví v podobe väčšej a stabilnejšej vnútornej pohody.
ĽAHKÝM KROKOM K ŽIVOTU SAMEJ SEBE NA MIERU
Vďaka pravidelnému spájaniu sa s Priestorom Ticha budeš samú seba o mnoho lepšie vnímať. Prestaneš sa pasovať do nejakej naleštenej predstavy a prikloníš sa viac k svojej prirodzenosti a k úcte voči tomu, kým si naozaj.
Dotkneš sa seba vo vnútri, urobíš krok smerom von. Z tvojich stretnutí s Priestorom Ticha sa stane maják, ktorý bude svietiť jasne, aj keď sa začne obloha zaťahovať. Udržíš si stíšenie, aj keď ti každodenný život bude prinášať výzvy, ktoré by si pred tým nezvládla. 😊