Ako si udržíš vnútornú stabilitu aj v časoch vonkajšej neistoty?

Či už opustíš nefunkčný vzťah, odíde ti niekto blízky, zmeníš prácu, alebo sa presťahuješ, tvoje základné oporné body vo vonkajšom svete sa na chvíľu premenia.

Strach z neistoty pre nás predstavuje o mnoho väčšiu záťaž než nepohodlie, ktoré nám je známe.

Čo v takej situácií robiť, aby si si udržala nadhľad a vnútornú pohodu?

V prvom rade potrebuješ byť ochotná držať samú seba za ruku a neopúšťať sa. Potom je dôležité stabilizovať svoj nervový systém a upokojiť ho. Nižšie popisujem techniky, ktoré ťa zaručene dostanú zase späť na vlnu vnútornej stability.

Dych a pulz
Keď si v strese, tvoje telo vyplaví hormóny adrenalín a kortizol, ktoré vytvoria napätie v svaloch, zvýšia tep aj krvný tlak. Niekedy na ich zníženie pomôže len chvíľka pozornosti upriamená na pulz a dýchanie: Nájdi si miesto na tele, kde si môžeš nahmatať pulz a len ho chvíľu pozoruj. Po chvíli začni vnímať aj dych.

Ak to nepomáha a stres pretrváva, nalaď sa na pulz niekoho, kto je v tvojom okolí a je pokojnejší. To znamená chytiť ho za ruku (či packu), alebo s ním len zotrvať v prítomnosti.

Hudba
Veľmi efektívne je naladenie sa na svoj dych za prítomnosti upokojujúcej hudby. Myseľ sa totiž napojí na zvuk a dokáže sa stíšiť o mnoho rýchlejšie. Ideálna je hudba, ktorá má spomaľujúci rytmus až na úroveň 50 bpm a trvá viac ako 5 minút. To je čas nutný, aby sa spomalil tep na úroveň piesne.

Výsledky? Až u 65 % ľudí bolo pri počúvaní hudby splňujúcej uvedené podmienky potvrdené zníženie stavu vnímanej úzkosti a v 35 % prípadov zaznamenaný pokles meraných fyziologických kľudových hodnôt.

TIP: Vytvor si svoj vlastný playlist prvej pomoci, keď na teba príde potreba sa upokojiť.

Jemný pohyb
Rozhýbanie nepríjemných pocitov pomocou jemného a nenápadného pohybu rozprúdi mentálne napätie a nasmeruje ho. Tým, že ho jemne uvoľníš, podnietiš svoju kreativitu a spolu s ňou aj ako – taký pocit kontroly nad vnútornými procesmi. Môže ísť o veľmi jednoduché uvedomovanie si jednotlivých častí tela a jeho hraníc – pokojne sa môžeš len veľmi jemne naťahovať na zemi, vnímať váhu svojho tela, ako sa dotýka podlahy a postupne nachádzať pohyb, ktorý ti robí dobre.

Prechádzka vonku
Čerstvý vzduch a zmena prostredia ťa stimulujú vďaka novým vnemom, ktoré medzi štyrmi stenami nezažiješ. Odporúčam pomalú prechádzku, pri ktorej si jednotlivé vnemy stihneš všimnúť a pomocou svojich zmyslov vychutnať.

Ja osobne milujem akúkoľvek prechádzku, počas ktorej mám na sebe barefooty a pred sebou lesnú cestičku, lúku či machom prerastený les. Podľa toho, ako vzduch vonia dokážem rozoznať, aký bude asi deň. Rada pozorujem, ako sa spolu hrajú svetlo a tieň. A pohladenie vánku po tvári, či po rukách mi dáva pocit, ako by ma hladila sama Príroda.
Už máš miesto, kam by sa dalo dnes či zajtra vyraziť? 😊

Humor
Vedela si, že deti sa zasmejú až 400 krát denne, kým dospelí v priemere iba 15 krát? To je celkom hrozivá štatistika, že?

Dobre zvolená komédia, či hra, pri ktorej sa rada zasmeješ sa v neistom období môže pre teba stať doslova  malou dovolenkou. Humor ti odplaví stres, posilní vnútorné svalstvo, a predovšetkým ti dodá nadhľad a tak veľmi potrebnú ľahkosť. Takže šup na vyhľadávanie obľúbených komédií, či prípravu rôznych vtipov! Podeľ sa, aj keby to malo byť len s tvojimi najbližšími, nech pobavíš aj niekoho iného. Uvidíš, poteší to aj teba!

Sociálny kontakt
V priebehu evolúcie sme sa naučili vzájomne regulovať a ohrozeniu čeliť spoločne. Na to, aby sme sa dobre vnímali, potrebujeme odčítať mimiku tváre, telesný postoj a intonáciu hlasu. Preto vyhľadávaj kontakt spôsobom, ktorý zabezpečí možnosť vzájomne na seba reagovať v rovnakom čase. Uprednostni video hovor, či telefonát pred zasielaním textových správ. Takáto výmena náš nervový systém upokojuje.

Vďačnosť
Existuje jednoduchá rovnica – ľudia, ktorí sú spokojnejší sú prirodzene vďačnejší a ľudia, ktorí sú vďační, sú spokojnejší. Lenže. Keď si dole a máš pocit, že život práve za moc nestojí, musíš sa do vďačnosti tak trošku nútiť. A vieš čo? Aj to predstieranie funguje. Len to treba skúšať dostatočne dlho (5-10 minút ráno a večer aspoň po dobu jedného týždňa).

Pocity vďačnosti aktivujú v tvojom mozgu tvorbu hormónu šťastia, dopamínu. Našou prirodzenou tendenciou je následne zameriavanie pozornosti na to, čo nám je príjemné a vyhľadávanie podobných situácií. Odporúčam dať si pero a papier k posteli a pred spaním si prejsť svoj deň a poďakovať za pekné chvíle a ráno si svoje slová opäť prečítať, prípadne doplniť a nastaviť sa tak na nový deň.

Obyčajná jednoduchosť
Niekedy zmeny v našom živote môžu byť výbornou príležitosťou naučiť sa znovu len tak obyčajne byť. Pokiaľ nemáš pocit, že žiješ aj vo chvíli, kedy sa zdánlivo nič nedeje, ruku na srdce – myslíš, že ti akákoľvek miera zábavy, aktivity a úspechu zaplní ten vnútorný pocit nespokojnosti a prázdnoty?

Obávam sa, že nie. Ak sa bojíme prázdnoty a celý život sa jej vyhýbame, možno prišiel vhodný čas na jej preskúmanie. Verím, že ti vyššie uvedené techniky pomôžu preplávať vodami neistoty bezpečne a s hlavou nad vodou. Cieľom je, aby si nakoniec vyšla z práve sa dejúcej zmeny silnejšia, pretože sa postupne naučíš, kde v sebe nachádzať istotu a ako si navzájom poskytovať oporu, aj keď sa všetko vôkol rúca.

Dovediem ťa do tvojho Priestoru Ticha, nech si môžeš vytvoriť život sama sebe na mieru. Môj príbeh si môžeš prečítať tu. Môžeš mi napísať, prepojiť sa so mnou na Facebooku či sa so mnou vidieť na pravidelných akciách.
  • Je čas stretnúť sa so svojím vnútorným hlasom? :)
  • Prepíš sa cez divočinu myšlienkového chaosu
    k pokojným vodám svojho vnútorného hlasu.

  • Stlačením tlačidla súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).

  • Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov a odberom noviniek z webu Priestor Ticha (viac informácií).